Oficjalny przewodnik po Zamościu

Language
Proszę czekać...
Szukaj w kalendarzu
Proszę czekać...
 • trwa: Film, 3 dni, do 17 sierpnia 2019

  7. ZAMOJSKI FESTIWAL FILMOWY "Spotkania z historią"

  7. ZAMOJSKI FESTIWAL FILMOWY "Spotkania z historią"

  7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” Najlepsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej w standardzie kina cyfrowego Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość oraz TVP Historia serdecznie zapraszają na 7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Zamościu w dniach 14-17 sierpnia 2019.W programie zaplanowano projekcje filmów o tematyce historycznej oraz liczne wydarzenia towarzyszące. W finale 17 sierpnia o godz. 20:00 – gala na Rynku Wielkim w Zamościu – wręczenie nagród Zamojskiego Festiwalu Filmowego oraz koncert Opole ’80.

  Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest jedynym w Polsce wydarzeniem prezentującym najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu - z kraju i z zagranicy. Na przestrzeni ostatnich lat konkurs Zamojskiego Festiwalu Filmowego stał się ważnym, międzynarodowym forum twórców, producentów, dystrybutorów oraz propagatorów kinematografii historycznej. To również coroczne podsumowanie polskiego dorobku w dziedzinie filmu dokumentalnego o tematyce historycznej, a także wspieranie i rozwój tej twórczości.

  Przez 4 dni festiwalu widzowie będą mieli okazję obejrzeć kilkanaście filmów dokumentalnych. Są to w większości dzieła stawiające pytania o trudną przeszłość i fundament naszej zbiorowej tożsamości. Autorzy prezentowanych obrazów znajdują bowiem intrygujące tematy we wszystkich epokach, nadając im wymiar współczesnego przekazu. Opowiadają o wielkich politycznych wydarzeniach, postaciach, które weszły do kanonu historycznej wiedzy, ale też o lokalnych bohaterach, którzy dla ogółu zazwyczaj pozostają bezimienni, a jednak zapisali w historii swoją kartę. To przywracanie pamięci i jej dokumentowanie dla kolejnych pokoleń jest misją konkursu festiwalowego.

  Festiwal ma za sobą sześć udanych edycji, podczas których widzowie obejrzeli ponad 160 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, a także wzięli udział w ponad 70 spotkaniach z wybitnymi twórcami filmowymi. Organizatorzy festiwalu do tej pory gościli m.in.: Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Zanussiego, Antoniego Krauzego, Ryszarda Bugajskiego, Krzesimira Dębskiego, Michała Lorenca, Lecha Dyblika, Adama Sikorskiego, Stanisława Sławomira Nicieję, Bogusława Wołoszańskiego, Marcina Bielawskiego, Janusza Zaorskiego oraz ponad 70 dokumentalistów, których filmy zostały nominowane do konkursu festiwalowego.

  Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl

  Centrum Kultury Filmowej "Stylowy"
  84 639 23 13
  www.stylowy.net

Projekt współfinansowany ze środków UNII EUROPEJSKIEJ - EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO NA LATA 2007-2013
© Urząd Miasta Zamość