Oficjalny przewodnik po Zamościu

Proszę czekać...
Szukaj w kalendarzu
Proszę czekać...
 • trwa: Galerie i wystawy, 30 dni, do 13 sierpnia 2017

  Jerzy Duda Gracz

  Jerzy Duda Gracz

  Jerzy Duda-Gracz urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie. Zaliczany jest do niezwykle utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX wieku. Duda był także scenografem i pedagogiem. Zdobył dyplom na Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia piastował stanowisko profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
  W środowisku artystycznym zyskał miano wnikliwego i kontrowersyjnego, ale o skłonnościach satyrycznych. Jego nietypowe malarstwo często było krytykowane. Charakteryzowało się ono groteskowością, balansowało na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała były silnie zdeformowane. Obrazy wyrażały niechęć Dudy wobec wszechobecnej pogodni za pieniądzem, przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej oraz społecznej nietolerancji, chamstwa i obłudy. Cechą identyfikacyjną dzieł polskiego malarza jest numer i data obrazu. W ten sposób podrobienie jakiegokolwiek egzemplarza jest utrudnione. Twórczość Dudy-Gracza podejmuje temat tragiczności świata, w którym egzystuje człowiek, poszukując swojego odpowiedniego miejsca. Bardzo często porównywana była z malarstwem Petera Bruegla i Witolda Wojtkiewicza.
  Wśród dzieł Jerzego Dudy-Gracza na szczególną uwagę zasługują obrazy: • „Pamięci ojca”, • „Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha”, • „Kalendarz polski”, • „Wigilia”.
  Często rysował również autoportrety i portrety (np. Jerzego Waldorffa i Kazimierza Rudzkiego). Duda-Gracz jest również autorem kilku serii artystycznych, m.in. „Motywy i Portrety Polskie”, „Obrazy Arystokratyczno-Historyczne” oraz Pejzaże Polskie” i „Obrazy Prowincjonalno-Gminne”. Istotną częścią dorobku artystycznego jest cykl prac, poświęconych ulubionemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Łącznie w skład kompozycji weszło aż 313 obrazów, które miały odzwierciedlać 295 utworów Chopina.
  Cykl o Chopinie Dudy-Gracza w multimedialnej formie, był jedną z ekspozycji na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii. Pasjonaci sztuki mogli również obejrzeć chopinowską wystawę Teatrze Wielkim, kiedy to trwał XV Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Jerzy Duda-Gracz w swym dorobku ma też wiele odznaczeń i nagród, jak np. Medal „Polonia” oraz Srebrny Medal Solidarności Globalnej. Ponadto uhonorowano go Krzyżem Wielkimi, Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Zasłużonych Działaczy Kultury. W Katowicach jedna ulic od 2007 roku nosi imię Jerzego Dudy-Gracza.

  Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Zamojska
  +48 (84) 638 57 82
  http://www.bwazamosc.pl

Projekt współfinansowany ze środków UNII EUROPEJSKIEJ - EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO NA LATA 2007-2013
© Urząd Miasta Zamość